خانه / فرق انحرافي / شيطان پرستي / تاریخچه شیطان پرستی
shitan-parasti

تاریخچه شیطان پرستی

تاریخچه شیطان پرستی

شاید عده ای شیطان پرستی را آئینی مدرن و نهایتاً مربوط به قرن ۱۶ – ۱۵ میلادی بدانند. اما واقعیت چیز دیگریست. شاید بتوان تاریخچه شیطان پرستی را به قرون اولیه پیدایش آدمی نسبت داد. البته شواهد به دست آمده این حرف را تصدیق می‌کند که شیطان پرستی در نواحی آمریکای لاتین، آمریکای جنوبی و آفریقای مرکزی، به قرن ها قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و قبایلی که آثاری از آنها باقی مانده است این بیان را تصدیق می‌کنند.
در اکتشافات به دست آمده در آمریکای جنوبی یکی از قبایل این قاره که اعتقاد بسیاری به خوب و بد داشتند شیطان را پرستش می‌کردند. در زمانهای قدیم انسانها در برابر هر چیزی که قدرت مقابله با آن را نداشتند و از درک آن عاجز بودند، تسلیم می‌شدند و سجده می‌کردند. و این پرستش ها در شب جلوه ای دیگر به خود می گرفت.
حتی قربانیانی را از انسان به شیطان هدیه می‌کردند. که مکانهای انجام مراسم قربانی هنوز وجود دارد و اجساد مومیایی به دست آمده و نوع کشته شدن ها نشانگر قربانی شدن این انسانها (که در آنها بیشتر زنان به چشم می‌خورند) است.
در آفریقای مرکزی و در دشتها و کویرهای سوزان این قاره نیز در قبایلی که معروفترین آن قبیله “اوکاچا” می‌باشد، شیطان به عنوان قدرت مطلق زمین و آسمان و پدید آورنده آن و خدای خشم و نفرت پرستش می‌شد. و حتی قربانی هایی نیز در مواقع خاص به آن اهداء می‌شد. ذکر این نکته ضروری است که زمان قربانی کردن انسانها در برابر شیطان لحظه های خاصی بوده است.
البته شیطان پرستی در زمان پیدایش زبان و خط در زمان مادها، سومریان، بابلیان و … نیز ادامه داشت. تا اینکه در قرون ۱۴- ۱۵ میلادی شیوه ای نوین از شیطان پرستی به وجود آمد.

shitan-parasti

مبـدا شیطـان پرستــی
اینکه آیا واقعاً از ابتدا شیطان پرستی وجود داشته، یا اینکه از جادوگری گرفته شده است، معلوم نیست. اما آنچه که بیشتر احتمال دارد این است که جادوگری از ابتدا وجود داشته و ظاهراً شیطان پرستی از آن نشأت گرفته است.
شیطان پرستی به شیوه امروزی را عده از ای نجیب زادگان انگلیسی به راه انداخته اند. برای اینکه از قدرت شیطان و قدرت تاریکی بهره ببرند.
همانطور که در تاریخچه شیطان پرستی ذکر گردید، شیطان پرستی به قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. موضوعی که امروزه درباره شیطان پرستی عنوان شده و در برخی از کتابها یافت می‌شود، این است که اصولا شیطان را کلیسا به وجود آورد تا تمام بدیها و پلیدیها را به آن نسبت دهد. تا به نوعی هم خدمتی به بشریت کرده باشد و گناهان را از خود دور کند، و جادوگران را نیز که در قرون وسطا از قدرت زیادی برخوردار بودند، با عنوان جادوگران سیاه به عنوان پیروان شیطان معرفی کند. تا هم گناهان را توجیه کرده و هم قدرت جادوگران را کم کند.
البته این نظریه آنچنان که باید و شاید نمی‌تواند صحت داشته باشد. و انسان را حداقل از لحاظ فکری ارضا نمی کند. زیرا قبل از مسیحیت و در دوران انبیاء گذشته شیطان پرستی وجود داشته است. و مسلماً چیزی به نام شیطان وجود داشته که باعث سقوط آدم و حوا به زمین گردیده است. لذا نظریه فوق را می‌توان نوعی غرض ورزی نسبت به مسیحیت و کلیسا خواند. که از سوی برخی منتقدان و روشنفکران غربی مطرح می گردد.
شیطان پرستی کهن از لحاظ معنی و اعمال و آداب مسلماً با شیطان پرستی کنونی بسیار تفاوت دارد. شاید بتوان گفت چیزی که به عنوان شیطان پرستی نوین در برخی جوامع وجود دارد، شیطان پرستی قدیمی یا قرون وسطایی است که این شیطان پرستی به طور کلی محکوم شده است. و شیطان پرستی نوین با آن به مبارزه برخواسته است. اما خوب هنوز عده زیادی آن را قبول دارند و به آن احترام می‌گذارند، و قوانین آن را اجرا می‌کنند.
شیطان پرستی کهن، کمک گرفتن از شیطان در کارهای زیان آور و کمک به برخی پادشاهان در جنگها بوده است. و حتی همسر پادشاه فرانسه در قرن ۱۳ میلادی برای نجات شوهر خود از مرگ، مراسم شیطان پرستی قرون وسطایی را انجام داد. شیطان پرستی کهن اعتقاد دارد که شیطان وجود دارد و قدرت او عظیم ترین قدرت بر روی جهان است.
اصل شهوترانی و ارضای جنسی، اصل لاینفک این مراسم است. شیطان پرستی کهن مخالف با مسیحیت و کلیسا است. و دقیقاً در مراسم خود اعمال ضد مسیحیت را انجام می‌دهد. آنها به مسیحیت و کلیسا اعتقادی ندارند و آنها را عامل بدبختی مردم می‌دانند.
آنها قربانی انسان را امری ضروری برای آرامش و احترام به شیطان می‌دانند. و در این میان دختر بچه ها بهترین قربانی برای شیطان هستند. ریختن خون در این مراسم نشانه تقدس این مراسم است (همانند نوشیدن شراب در عشای ربانی مسیحیت که به عنوان نشانه تقدس و خون مسیح است!).
انجام اعمال شهوانی در این مراسم از اموری است که باید حتماً بدان پرداخته شود. چون در شیطان پرستی کهن ارضای حس جنسی یکی از مهمترین عوامل است، این عمل را به بدترین و فجیع ترین حالت انجام می دادند. آنها به جهنم اعتقادی نداشتند. و می‌گفتند جهنم همین دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. لذا بدترین گناهان را در مراسم خود انجام می‌دادند.

شیطان پرستی نوین
شیطان پرستی نوین در انگلستان به وجود آمد و البته زیاد نیز تعجب برانگیز نیست. انگلیس یکی از کشورهایی است که جادوگران بسیاری را داشته است. و البته وجود اهالی باستانی آسیای میانی و خاورمیانه و همچنین اهالی یونان باستان در انگلیس ثابت شده است. زیرا از اکتشافات به دست آمده در برخی محل های برگزاری مراسم شیطان پرستی و جادوگری در انگلیس نظیر محل استون هنج آثاری از تمدن ایران و یونان پیدا شده است. و همچنین در کتب شیطان پرستی و جادوگری کلمات عبری، یونانی و فارسی (البته نه به صورت کنونی) وجود دارد.
برخی فرقه های شیطان پرستی نوین بر خلاف شیطان پرستی کهن اعتقادی به وجود شیطان خارجی ندارند. بلکه شیطان پرستی نوین شیطان را در طبیعت و در وجود هر انسانی می‌داند. و این باطن هر کسی است که شیطان در آن وجود دارد. و مراسم شیطان پرستی نوین، برای آرامش و ارضای شیطان باطنی و حس اهریمنی درونی انجام می شود، که با اعمال جنسی و شنیع همراه است.
آنها جسم پرست هستند. و اعتقاد دارند هر آنچه که وجود دارد مدیون آلت تناسلی آدمیست. و دیگر اینکه انسان باید کاملترین لذت جسمانی و جنسی را در این دنیا ببرد.
آنها به زندگی پس از مرگ این گونه معتقدند که بعد از مرگ روح کسانی که در دنیا لذت جسمانی لازم را نبرده اند به این دنیا برمی‌گردد، و لذت جنسی خود را کامل می‌کند. در مراسم شیطان پرستی نوین مخلوطی از اسپرم به همراه ادرار به عنوان آب مقدس بر روی حاضرین پاشیده می‌شود. (همانند آب مقدس در مراسم عشای ربانی مسیحیت) و البته در شیطان پرستی نوین اعتقادی به قربانی کردن انسان و حتی حیوان وجود ندارد. اما این عمل را به عنوان یک نماد سمبلیک انجام می دهند. و معتقدند، برای آرامش شیطان حتماً باید خونی بر زمین ریخته شود.

شيطانگرايي مدرن از نيمه قرن شانزده آغاز شد. «كاترين دومديچي» از خانواده بزرگ يهودي و دختر «لورنز» جادوگر بزرگ، همسر هنري دوم پادشا فرانسه بود. بعد از مرگ همسرش مراسم بلك مس (Black mass) را در بين اشراف و درباريان فرانسه بنيان گذاشت. اين مراسم از روي مدل آيين هاي جادويي باروري باستاني و بدوي و گردهم آييهاي جادوگران در قرون وسطا بازسازي شد و در مدت كوتاهي به دربار ساير كشورهاي اروپا از جمله انگلستان، آلمان و اتريش راه يافت.
پس از مدتي كودكان ناخواسته اي كه پدرانشان معلوم نبود و مادران آنها را نميخواستند، به وجود آمدند. در اين جا بود كه با ابتكار «كاترين دِشي» با نام مستعار «لاوازين» مراسم اتاق درخشان طراحي شد و آيين شيطان پرستي را تكميل كرد. اين مراسم باز توليد آيين قرباني انسان بدوي بود. اتاق درخشان كاملاً سياه پوش و تنها منبع روشنايي آن شمع بود. در اين اتاق نوزادان ناخواسته قرباني ميشدند و خونشان به شيطان تقديم ميشد. پس از مدتي اين قضيه لو رفت و عده اي بازداشت و مجازات شدند، اما هنگامي كه پاي شخصيتهاي بلند پايه به پرونده كشيده شد، مقامات دستور توقف پيگيري را صادر كردند و اين مراسم به طور مخفيانه و محرمانه ادامه پيدا كرد
اين آيينها در طول قرنهاي هفده و هجده در قالب گروههاي سري كه توسط اشراف ايجاد و رهبري ميشد، ادامه يافت، گروههايي نظير ژرمن باكسن، پسران نيمه شب، موهاكسها و نفرين شدگان. بعضي از اين گروهها مثل «انجمن آتش دوزخ» بسيار گسترده بوده و شاخه هاي متعدد داشتند. سرانجام اين گروهها به شكلگيري انجمنهاي فراماسونري در انگلستان و فرانسه، و از جمع آنها گراند لژها ايجاد شد و سپس در تمام اروپا و آمريكا و به تدريج در تمام دنيا رخنه كرد.
در قرن نوزدهم دكتر «چارلز هاكس» نوشت: «در سراسر جهان شيطان را صادقانه تر و بيش از گذشته و در مقياس عظيمتري پرستش ميكنند.» در قرن نوزدهم براي جا انداختن و مقبوليت شيطان پرستي كوششهايي صورت گرفت. «ديانا وگان» در كتابي با نام اعترافات داستان زنان شيطانپرستي را مطرح كرد كه در كل اروپا محافلي را اداره ميكردند و مردان را در مراسم خود ميپذيرفتند. او نقل ميكند كه چگونه در اين گروهها و محافل براي پرستش شيطان دست به اعمال غير انساني زده و در انتظار روزي بودند كه اصول اخلاقي مقبول جامعه را براندازند. البته بعداً معلوم شد كه اين داستان دروغ بوده ولي براي معرفي و ترويج شيطانپرستي و سنجش اقبال مردم به آن نقش موثري داشت.
در آغاز قرن بيستم چهره برجسته و رسواي شيطانپرستي دانشمندي به نام «آليستركرولي» است. او تحقيقاتش را درباره حقيقت بشر و اعمال شيطاني در سال 1898 هنگام پيوستن به گروه «هرمتيك اوردر» آغاز كرد. سپس به جامعه جادوگران انگليسي زبان ملحق شد كه اعضايي مثل «دبليو. بييتس»، «آرتور مكن» و «ديون فورچون» داشت. بعدها به طور شخصي اعمال شيطاني بيسابقه اي را ابداع كرد و طرفداراني به دورش گردآمدند و انجمن «شيطان براي شيطان» را به رهبري كرولي تشكيل دادند. اين امر باعث شد كه پايگاهي دائمي در جزيره چفالو واقع در سيسيل داير كند و نام آن را صومعه تلهما (Telema Abbey of) بگذارد. او در سال 1947 از دنيا رفت و در مراسم تدفينش بلاك مس اجرا شد.
در همين سالها دكتر «جرالد بروسوگاردنر» كه از اعضاي گروه «سپيده طلايي» بود، مطالعات گسترده اي را درباره آيين هاي بدوي و مذاهب باستاني انجام داد و روي انديشه هاي كرولي بسيار مطالعه كرد تا اينكه در جزيره «مَن» در انگلستان و در آسيابي قديمي موزه جادوگري داير نمود.
امروزه دو جريان اصلي شيطانپرستي در جهان رواج دارد. نخست شيطانگرايي (Satenism) لاوايي كه با چهره شاخص «آنتوان ساندور لاوي» شناخته ميشود. او با تاسيس كليساي شيطان و نوشتن انجيل شيطاني در سال 1965 خود را جانشين كرولي و پاپ كليساي شيطان معرفي كرد. اين جريان معتقد است كه موجودي به نام شيطان وجود عيني ندارد و شيطان تنها نماد اميال، آرزوها و لذتطلبي انسان است.
لاوي در آغاز كار دوست و همكاري داشت به نام «مايكل آكينو» كه در پي اختلاف عقيده با لاوي از او جدا شد و در سانفرانسيسكو معبد ست را تاسيس كرد و جريان ستيانيست (Setians) را به راه انداخت. ستيانيستها به وجود عيني شيطان به عنوان پادشاه تاريكي معتقد هستند و سازمان مخفي و مخوف معبد ست را رهبر جنبش جهاني شيطانپرستي مي دانند. اين جنبش امروزه در ابعاد وسيعي فعاليت ميكند و به ويژه در عرصه هاي فرهنگي مثل نشر كتاب و نشريات و سينما پركارند.

محققان استفاده از اینترنت و ماهواره توسط این شیطان پرستان را سبب گسترش ترویج و تبلیغ شیطان پرستی دانسته و می گویند : شیطان پرستان با رسیدن به پوچی زندگی سعی دارند از هر لحظه نهایت استفاده را به هر شکل ببرند . لذت خون خواری و خون ریزی و هنجار شکنی از آن جمله است چرا که برایشان فردایی وجود ندارد.
شیوه های تبلیغاتی شیطان پرستان در نوع خود قابل توجه است :
سایت ها و وبلاگ ها و تالار های گفتگو ی اینترنتی , پارتی های شبانه و مختلط , انتشار کتاب , جزوه , CD و … همگی تنها بخشی از این شیوه های تبلیغاتی هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*